Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на свети архангел Михаил, меѓу народот попознат како ...
сите 2 | | | веќе видена

Оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Азно“, со кој ќе одбележи 78 години од формирањето на институцијата, вечерва, од 20 ...
сите 6 | | | веќе видена

„Преекспонирано“, дебитантскиот игран филм на режисерката и сценаристка Елеонора Венинова, синоќа имаше светска премиера на 44. Меѓународен филмски фестивал во ...
| | веќе видена

На 21 ноември 1875 година во беровското село Русиново е роден Никола Петров Русински, истакната личност од националната историја на македонскиот народ, ...
| | веќе видена

 „Бев на екскурзија со другарчињата, бев мала и не знаев дека после примање на инсулин морам веднаш да јадам и како и сите мали деца и јас бев пребирлива по ...
| | веќе видена

Во име на пријателството и соработката Македонија треба да ја замоли Бугарија свечено да ја врати митрата (круната) на Охридската архиепископија која е ...
сите 2 | | | веќе видена