Во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19. Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од ...
сите 329 | | | прочитана: 9618 | веќе видена

За првпат по 30-тина години од возобновувањето изострана традиционалното спуштање на крстот во светите води на Вардар. Наместо тоа, се одржа само централна ...
сите 78 | | | прочитана: 7357 | веќе видена

Нови 307 случаи со КОВИД-19 од направени 1.854 тестирања беа евидентирани во вчерашниот билтен на Министерството за здравство по изминати 24 часа. Починаа 14 ...
сите 28 | | | прочитана: 5283 | веќе видена

Ниту порано ниту сега придавката „македонски“ не е проблем и таа останува во записниците од Заедничката мултидисциплинарна експертска историска комисија помеѓу ...
сите 9 | | | прочитана: 3315 | веќе видена

Преку сет-мерките и Центарот за вработување во Охрид од државната каса се инвестирани над 27 милиони денари. Според в.д. директор на Центарот за вработување во ...
| | прочитана: 2626 | веќе видена

Никогаш не сум можел да разберам зошто квантитетот, а не квалитетот на населението отсекогаш бил најдрагоцениот ресурс во односот на народите на Балканот. ...
сите 2 | | | прочитана: 2560 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев го честиташе денешниот празник Богојавление – Водици, на сите православни верници во земјава, на Синодот на Македонската православна црква ...
сите 21 | | | прочитана: 2257 | веќе видена

Првиот вицепремиер и Министер за политички систем Артан Груби денеска соопшти дека 1.349 административни службеници вработени по Охридскиот рамковен договор ќе ...
сите 14 | | | прочитана: 1529 | веќе видена

ГЕВГЕЛИЈА Вчера беше првиот работен училиштен ден од второто полугодие. Гевгелиските училишта продолжуваат со реализацијата на наставата онлајн или со физичко ...
сите 2 | | | прочитана: 1516 | веќе видена

Бројот на оздравени пациенти од КОВИД-19 во последните два дена е по над две илјади дневноФилипче најави дека за кратко време ќе биде склучен договорот со ...
сите 4 | | | прочитана: 1506 | веќе видена

МВР ги сподели деталите за тешката сообраќајка која вчеравечер во 21.15 часот се случи на крстосницата од бул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ и ул.„Франклин ...
сите 27 | | | прочитана: 1306 | веќе видена

Туризмот во земјава ќе биде во колапс до април, а потоа се очекува да почнат да доаѓаат странски гости, и тоа најмногу од соседството и од Турција. ...
| | прочитана: 831 | веќе видена

Охрид, 20. јануари 2021 (ИНПРЕС) – Во првата половина на месец јануари во Охрид се регистрирани 210 новозаразени лица со COVID-19. Евидентирани се 330 ...
сите 3 | | | прочитана: 727 | веќе видена

Скопје/Охрид, 22. јануари 2021 (ИНПРЕС) – Од ноќеска на полноќ се намалуваат цените на бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство, соопштија од ...
сите 2 | | | прочитана: 685 | веќе видена

next