УНЕСКО ја прогласи 2019-та за меѓународна година на автохтоните јазици со цел да се заштити културата, идентитетот и правата на различностите во светот. ...
сите 23 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство денеска ја приложи доказната документација за автопатите Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид за кои во случајот „Траекторија“ ...
сите 19 | | | веќе видена

Охрид е позната туристичка дестинација и мора да има стратегија во туризмот, рече на денешната прес-конференција Митре Милошевски, кандидат за градоначалник на ...
сите 20 | | | веќе видена

Прогласена епидемија на заразна жолтица во Посебното основно училиште „Климент Охридски“ во Ново Село каде се школуваат деца со попречености. Центарот за ...
сите 13 | | | веќе видена

Охрид, 22. април 2019 (ИНПРЕС) – Иако работевте во сенката на претседателските избори, ви честитаме на преданоста и професионалниот однос на сите вас кои бевте ...
сите 26 | | | веќе видена

Охрид, 23. април 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. ...
сите 10 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 78 | | | веќе видена

Според статистичките податоци од обработени 99,8 проценти од вкупниот број на гласачки ливчиња, Државната изборна комисија ги објави првичните неофицијални ...
сите 2 | | | веќе видена

Клучни реформски закони беа донесени во извештајниот период од мај 2018 до март годинава во областа на правосудството и човековите права. Се уште остануваат ...
сите 7 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на Дебрца, Вевчани и Лабуништа. – Мојот концепт е за ...
сите 4 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграција, затворањето на кампањата за претседателските избори го одржа во Тетово, каде што претседателот Али Ахмети ги повика ...
сите 4 | | | веќе видена

И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на претседателски избори освоија помал број на гласови за разлика од локалните избори во октомври 2017 година. Во споредба со резултатите ...
сите 2 | | | веќе видена

next