Сите хотелски капацитети се исполнети за Министерскиот состанок на ОБСЕ што ќе се одржи во Скопје. Најмногу ќе се офајдат хотелите со четири и пет звезди и тоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска се избира прв човек на Друштвото на писателите на Македонија Членството на Друштвото на писателите на Македонија денеска на вонредно изборно собрание ...
| | веќе видена

Шопов, истакнат македонски поет, револуционер и општественик е роден во 1923, а почина во 1982. Македонија цела година со повеќе настани го одбележува ...
сите 2 | | | веќе видена

Денес Cola-Cola ќе го одбележи почетокот на сезоната на празници на начин што само Coca-Cola може да го направи, со започнување на познатиот Coca-Cola Караван. ...
сите 4 | | | веќе видена

Документарните филмови Приказни од Атос, Илјада години историја на Света Гора и Хиландарскиот имот, се на денешната програма на осмото издание на Меѓународниот ...
сите 10 | | | веќе видена

Книгата „Сега ти стануваш јас“ од поетесата Д.А. Лори, во издание на „Чудна шума“, ќе биде промовирана на 25 ноември во 19 часот, во Младинскиот културен ...
сите 2 | | | веќе видена

Животот и делото на Борис Џонов-Џони, кој целиот свој живот го посветил на борбата за национална слобода и обединување на македонскиот народ, е тема на ...
| | веќе видена

Охрид, 27. ноември 2023 (ИНПРЕС) – Охридскиот народен театар во четврток, 30-ти ноември, повторно ќе ја одигра претставата „Чекајќи го Годо“ од Семјуел Бекет, ...
сите 3 | | | веќе видена

Полека влегуваме во последниот месец од 2023 година, па доколку се прашувате уште колку неработни денови имаме за одмор, бројот е мал, но сепак уште на самиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Ова го покажуваат резултатите од истражувањето направено на национален и локален репрезентативен примерок за Крушево во 2023 година. Главни причини за посета ...
| | веќе видена