Годинашни добитници на наградата Македонска книжевна авангарда се: Даниела Андоновска-Трајковска, Митко Гогов и Габриела Стојаноска-Станоеска, што се доделува ...
сите 8 | | | веќе видена

Играниот филм „Дедо и внук“ ја започна својата светска промоција со интернационалната премиера на Меѓународниот филмски фестивал во Приштина, ПРИФЕСТ 2020, кој ...
сите 5 | | | веќе видена

 Маја и Душица се она што се, подеднакво едноставни и забавни – дома, во кујна, на планина, во бавча, со луѓе, со самите себе. Летни деца, и двете родени во ...
сите 2 | | | веќе видена

Две фотографии од список на имиња и презимиња од луѓе од Охрид кои наводно се заразиле со коронавирусот, од вчера се шири преку пораки на социјалната мрежа ...
| | веќе видена

Документарен филм за развојот на македонскиот бисер Охрид низ годините. 
| | веќе видена

Петок е неработен ден за сите граѓани. По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонија отсекогаш можела да се пофали со своите неверојатни таленти кои што ја освојуваат публиката, тука, но и во светот. Музика, филм, театар, спорт - ...
| | веќе видена

Која храна е автнтична за секој македонски град? Блогот macedoniacuisine на англиски јазик ги класифицираше најпознатите македонски јадења по градови. Битола ...
| | веќе видена

Приказни од градот Боби Мојсовски, Влатко Дојчиноски и Жанко Мојсовски се тројца момци од Охрид, автори на видео-играта наречена „Алан Шарп“(Alan Sharp), која ...
| | веќе видена

На денешен ден, 21 октомври 1943 година во селото Издеглавје, Охридско, бил одржан Првиот свештенички собир на слободната територија на Дебарца. Триесетте ...
| | веќе видена