НЕМА РЕЗУЛТАТ ОД СРЕДБАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ И БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ Драги Ѓоргиев од Комисијата за историски прашања денеска изјави дека имале многуслојна ...
сите 45 | | | прочитана: 16638 | веќе видена

Македонскиот народ е обединет и сплотен и застанува на патот на предавството коешто Зоран Заев и оваа Влада и го подготвуваат на Македонија. Целосното ...
сите 11 | | | прочитана: 13669 | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска во Скопје ќе постави блокади пред Владата, пред Министерството за надворешни работи и пред Министерството за правда од 16 до 17 ...
сите 26 | | | прочитана: 11757 | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По ...
сите 302 | | | прочитана: 8458 | веќе видена

ПОЧИНА ЕНВЕР МАЛИЌИ Нема некој кој остана рамнодушен на веста за смртта на Енвер Малиќи. Роден е во срцето на градот – во Старата скопска чаршија. Животот го ...
| | прочитана: 5354 | веќе видена

„Денес е денот кога сите граѓани на Република Македонија ќе продолжат заедно во битка за одбрана на честа и достоинството на македонската држава. Време е да се ...
сите 37 | | | прочитана: 2101 | веќе видена

Министерството за здравство информира дека денеска во Гевгелија започна поставувањето на модуларната болница, а во текот на следната недела монтажа на ...
сите 29 | | | прочитана: 2009 | веќе видена

Новинарот Дарко Јаневски во гостување во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа вели дека создавањето на мешовитата комисија и преговарањето за историските ...
сите 3 | | | прочитана: 1812 | веќе видена

По повод 3-ти декември, Меѓународниот ден на лица со хендикеп го објавуваме ставот на здружението Полио Плус кое долг период работи на ова поле. „Голема ...
| | прочитана: 1468 | веќе видена

Јасмина Ангелеска, полицајката која беше повредена при извршување службена должност додека со пајак-возилото и вработени од „Градски паркинг“ му го кренале ...
сите 2 | | | прочитана: 705 | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при ...
сите 19 | | | прочитана: 540 | веќе видена

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот Свети Кирил и Методиј (УКИМ) истапија со ...
сите 21 | | | прочитана: 531 | веќе видена

Во емисијата „Анализа 24“ на телевизија 24, дојде до жестока дебата помеѓу Андреј Жерновски од СДСМ и Игор Јанушев од ВМРО ДПМНЕ. Во дебатата, која на моменти ...
сите 6 | | | прочитана: 508 | веќе видена

Продолжување на рокот за кризна состојба до 30 јуни 2021 година бара Владата од Собранието. Одлуката ја донесе вчера на седница врз основа на предлогот на ...
сите 12 | | | прочитана: 505 | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост-3 Декември учествуваше и се обрати на Онлајн тркалезна маса на тема: ...
сите 2 | | | прочитана: 480 | веќе видена

Вмровските првенци го величаа Вархеи како голем пријател на Македонија, а тој непримерно за еден еврокомесар побара Скопје да се прилагоди на интересите на ...
сите 2 | | | прочитана: 338 | веќе видена

Изградбата на македонската нација во ништо не се разликува од другите, вклучително и бугарската. Аргументот дека македонскиот јазик е „вештачки“ е бесмислен, ...
| | прочитана: 329 | веќе видена

Додека на секое судско рочиште обвинетиот Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки 13 бара изземање на судијките кои го водат сускиот случај Меѓународен ...
| | прочитана: 328 | веќе видена

next