Граѓаните на кои ќе им помине 14-дневниот карантин нема да се тестираат ако немаат симптоми, кажа министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на ...
сите 2 | | | веќе видена

Од ВРО-ДПМНЕ порачуваат: Министерството за здравство наместо да дејствува како политичка испостава за заштита на неспособноста на Заев и Филипче да одговори на ...
| | веќе видена

Скоро 30 лица вработени во Психијатриската болница во Демир Хисар меѓу кои и сите 9 лекари се во 14 дневна изолација, откако еден од психијатрите е позитивен ...
| | веќе видена

Битола/Охрид, 1. април 2020 (Inpress) – Од Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ од Битола информираат дека испратиле повеќе дописи до ...
| | веќе видена

-- Бидејќи Одделението за инфективни болести во Охрид ги покрива градовите Охрид, Струга, Дебар и Кичево, препорачуваме владата итно да интервенира ангажирајќи ...
| | веќе видена

Во врска случајот во Охридската болница, министерот за здравство Филипче истакна дека таму е завршен увидот од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, ...
сите 14 | | | веќе видена

Нема разлика меѓу тестовите за ковид-19 што се прават во приватните здравствени институции, со оние кои се прават во државната лабораторија на Институтот за ...
| | веќе видена

Охрид, 30. март 2020 (Inpress) – Во услови кога се соочуваме со справување со заканата од ширење на пандемијата со КОВИД-19, заради која имаме и вонредна ...
сите 4 | | | веќе видена

Универзитетските студентски собранија на Универзитетите „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје (УКИМ) и „Климент Охридски“ – Битола (УКЛО), по повеќе одржани ...
| | веќе видена

Од преместување на лицата кои се во државен карантин до палење на хотелите во кои тие се сместени. Паднаа и првите закани преку социјалните мрежи каде мета се ...
| | веќе видена

Во изминативе неколку дена екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема успеа капацитетот за производство да го зголеми на илјада заштитни маски на ...
сите 20 | | | веќе видена

Некои лекари изгледа најдоа специјален „лек“, не за борба против вирусот, туку за заштита од пациенти со сомнителни симптоми. Здравствен работник во ...
| | веќе видена

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните “вашите проблеми, заеднички решенија-ја сакам Македонија”, до нашата партија и денес ...
сите 6 | | | веќе видена

next